Tuchoměřice
Obec ležící po obou stranách údolí, kterým protéká Únětický potok, tvoří Tuchoměřice, dříve samostatná obec Kněžívka, Pastvišťata (Pastviště) a osada Pazderna. Místo bylo osídleno již v dávnověku. Existují doklady o přítomnosti například kultury Halštatské, Laténské či Únětické. Zatím první písemná doložená zmínka o existenci Tuchoměřic a Kněžívky pochází z roku 1273.
Dominantou obce je takzvaný zámek s kostelem sv. Víta a rovněž špýchar z roku 1711 téměř v původní podobě (letopočet MDCCXI uveden nad původním vchodem od silnice). Zámek i kostel stojí na místě bývalé tvrze, menšího kostela sv. Víta a sv. Linharta a taktéž původního hřbitova. Onu tvrz spolu s přilehlým panstvím získal 6. září 1621 podpisem kupní smlouvy řád Jezuitů u sv. Klimenta v Praze. Jezuité poté nechali vše strhnout a vybudovali stávající rezidenci, ze které udělali správní centrum svého majetku, který v širokém okolí měli. Za jejich působení vznikl v Tuchoměřicích i výše zmíněný kostel sv. Víta a také nový hřbitov kaplí sv. Rozálie na Pastvišťatech. Pozorný divák mohl tuchoměřický zámek poznat třeba ve filmu Rytíři ze Šanghaje s Jackie Chanem v hlavní roli a na zámeckých terasách se točila také scéna filmu Rudý baron s Mathiasem Schweighöferem v roli barona Manfreda Richthofena. Někdejší jezuitskou rezidenci získala v 90. letech katolická Komunita Chemin Neuf, která zde sídlí od roku 1998. V obci existuje také Husův sbor. Církev československá husitská v Tuchoměřicích působí od 20. let 20 století.
V obci žije v současné době okolo 1600 stálých obyvatel a v souladu se všeobecným trendem se i nadále rozvíjí. Najdeme tu základní i mateřskou školu, poštu, kulturní dům i několik dětských hřišť. Sportovní vyžití nabízí areál TJ Sokol, kde je fotbalové hřiště, tenisový kurt i hřiště na petanque. Milovníci přírody zase mohou zamířit do lesa, kde je pro ně nachystáno několik lesních zastavení s lavičkami. Za zmínku stojí i přírodní památka „tzv. Skála“ v Kněžívce.
V Tuchoměřicích funguje pravidelná příměstská autobusová doprava. Pohodlně se dostanete do Prahy i do Kladna. V těsné blízkosti obce je i železniční trať, která byla vybudována v 19. století a svého času po ní jezdily i osobní vlaky do Krušných hor. Také dnes na ní vládne čilý ruch.